Metabolizm

Na kongresie CIAM w 1959 formuje się grupa japońskich architektów, która podejmuje temat form organicznego wzrastania  w architekturze a szczególnie w urbanistyce.

 

Na konferencje World Desig Conference w Tokio w 1960 planują wspólne wystąpienie i publikują swój manifest Metabolizm: The Proposal for a New Urbanism .

 

Na tle mocno zniszczonych miast i kulturowego kryzysu tożsamości Japonii radykalne idee i   ich futurystyczne nawarstwienia bazują na adaptowalnych i samo się odnawialnych systemach struktur miejskich z prefabrykowanymi  użytkowo otwartymi  modułami i stałymi punktami zaopatrzenia. Posiłkują się przy tym buddyjskimi zaleceniami odnowy i ponownych narodzin.

 

Grupa Metabolistów  składa się z architektów Kisho / Noriaki/ Kurokawa, Kiyonori Kikutane, Masato Otaka, Fumihiko Maki  i z pisarza Noboru Kawazoe.

 

Realizacje znajdują się głównie w Japonii , m. In. znany Nakagin Capsule Tower/ 1972/ autorstwa Kisho Kirokawa , w którym pojedyncze kapsuły są wymienialne, wzgl. wieża miałaby być powiększana. Ideę kapsul podejmuje także Kenzo Tange w projekcie Press and Broadcasting Center.

 

Porównywalne , przynajmniej w mega strukturach odniesienia w Europie znajdują się m. in. w  koncepcjach Eckhard Schulze-Fielitz, już  z lat 50-tych , w ideach przestrzeni miasta ,  w 1963 roku razem z Yona Friedman stworzył wizję miasta –mostu ponad kanałem Aermel , oraz w  Plug –in –City autorstwa Archigram, 1966 osiedla mieszkalnego Habitat 67 architeta Moshe Safdie albo przebudowy Ragnitz arch. Guntera Domenica i Eilfried Huth , 1965-1969.0

matabolizm

forma organicznego wzrastania...

                       

Metabolizm
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

zobacz archiwum

strzałka do góry
             ⓒ Copyright by Biuro Architekt Kaczmarczyk                        english | espanol | deutsch