Am Ende: Architektur , Zeitreisen 1959-2019 taki tytuł nosila wystawa w wiedeńskim Centrum Architektury ( 10.10.2016 -20.03.2017), poniżej tłumaczenie  jednego  z tekstów z tej wystawy      ( tłum. z  niem.-  A.K.)

 

Rewizja modernizmu

W czasie , kiedy  muzae i galerie architektury formalnie zdają się wystrzelać  z ziemi / Lucerna , Bazylea, Bruksela Zurych, Amsterdam,Rotterdam i Paryż/ historyk sztuki Heinrich Klotz inicjuje założenie miejskiego muzeum architektury we Frankfurcie nad Menem.

„Rewizja Modernizmu. Architektura Postmodernistyczna 1960-1980" to tytuł wystawy otwartej w czerwcu 1984 r. przez Niemieckie Muzeum Architektury /DAM/ w przebudowanej przez Mathiasa Oswalda Ungersa willi nad  Schaumainkai. Na wystawie prezentuje Klotz  obszerny zbiór, który udało mu się od 1979 r. gromadzić w fazie zakładania muzeum , lokując go przez to zdecydowanie programowo w kierunku postmodernizmu.

Wystawiane są dzieła i projekty taki twórców jak , m.in. Raimund Abraham, Mario Botta, Peter Eisenmann, Frank Ghery, Haus-Rucker-Co, John Hejduk, Hans Hollein, Josef-Paul Kleihues, Leon i Rob  Krier, Richard Meier, Charles Moore, OMA, Bruno Rechlin/Fabio Reinhart, Aldo Rossi,Superstudio, Oswald  Mathias Ungers, Robert Venturi, John Rauch i Denise Scott Brown, Chicago Seven.

Przez otwarte opowiedzenie się Klotza po stronie , w tamtym czasie podważanego , postomernizmu ściągnął on na siebie wiele krytyki zarówno  ze strony architektów , którzy nie chcieli dać się zaszufladkować jako postmoderniści jak też ze strony krytyków architektury tamtych czasów, którzy jego manifest „ Powrót do Formy” błędnie interpretowali.

Klotz jest uznawany za prekursora, za pierwszego instytucjonalnego kolekcjonera architektury.rewizja modernizmu

muzea architektury wystrzelają z ziemi...

                       

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

zobacz archiwum

strzałka do góry
             ⓒ Copyright by Biuro Architekt Kaczmarczyk                        english | espanol | deutsch