Biuro Architekt Kaczmarczyk ©

  • ornament.jpg

 
Zdecydowaliśmy się na ornament.
Naszyjnik, medalion z agatem w środku.
Trudności wykonawcze to ułożenie cegieł, niezwykle misterne, ale przede wszystkim, trzeba szukać blasku, jak u Ducio di Bondone . To trudne przy pomocy samych tylko cegieł klinkierowych.
Jeszcze szyba, fasada ornamentowa i na złoto anodowane aluminium / w końcu zamienione na tanie żółte PCV/. Szyby żółte i zielone.
Trudno jest złączyć architekturę elewacji ceglanych w Katowicach w jeden detal.
Taka synteza może co najwyżej spajać emocje, jakie w człowieku zajmującym się architekturą, albo choćby z zaciekawieniem je oglądającym, wywołuje.
Tu był pomysł, żeby detal był powiększany do wielkich rozmiarów. Tym samym bryła szpitala byłaby powiększona do wymiarów wielkiej komody. Jak płycizna, którą chce się dotykać na krawędziach.
Pomysł opiera się na podniesieniu ornamentu z cegieł do rangi bryły. Taki wielki ornament ( tu – równoległobok) wytłumaczyłby bryłę.
Byłby jak płyciny na wielkiej komodzie.
Sama bryła stałaby się jak wielki szlachetny jest takim meblem.
Cechy budowli konwencjonalnej miałyby się usunąć w cień. Temu ma
 
służyć właśnie wielki na kilka kondygnacji ornament, który sprawiłby, że okna, pasy międzyokienne, pasy skrajne stałyby się mniej znaczące. Odebralibyśmy wtedy budynkom XIX-wieczną fasadowość. Okna stałyby się jedynie kolejnym ( tu drugoplanowym) wzorem.
Ryzalitowe uwypuklenie krawędzi tych wielkich płycin miałaby sprawić, że budynek oddziaływuje bardziej masywnie.
Ważne jest aby takiemu meblarskiemu podejściu sprzyjał materiał ścian. Ma on być „prawdziwy” nie – wymalowany.
Kolor powinien z niego wynikać : a więc cegła – czerwień, szyby ornamentowe – żółty, zielony; okno – aluminium.
Wejście to żółto- złote ramy srebrnego portalu z żółtymi ornamentowymi szkłami na przemian z zielonymi kwadracikami i zielonkawym cokołem. Drobne zielone większe żółte, ale też naturalne przezroczyste szyby.
Ramy okien stolarz w miodowo żółtym kolorze, ale te istotne, gdzie miałby być blask – aluminiowe, złote, anodowane na złoto. Też szyby czasem żółte.
Parapety ciemnożółte, lastrikowe.
Dach pokryty blachą tytanowo – cynkową. Ramy spustowe i obróbka miedziana. Poręcze dla niepełnosprawnych ciemny dąb. Słupki i elementy stalowe ciemnoszafirowe. dotąd i schody żółte.

 

 

 

 

 

inspiracje:

 

podobne projekty:

Rudy

 

 

 

 

 

poprzedni / następny

Please publish modules in offcanvas position.