Biuro Architekt Kaczmarczyk ©

  • 2_skandynawskie_swiatło.jpg
  • 1_tryptyk.jpg

 
Dom trzech architektów
Aalto- Mies van der Rohe - Hoffmann
Milanówek przylega do Podkowy Leśnej i tak jak ona jest miastem-ogrodem mającym za sobą czasy świetności. To tu, na małej działce między drogą a torami kolejowymi, miał powstać dom Cypriana. Autorzy projektu przyjęli, że dom będzie, na podobieństwo Inwestora, zrównoważony, stonowany i o spokojnej stylistyce.
Za wzór wzięto kompozycję domu w pobliskiej Podkowie Leśnej.
Domu znanej pisarki i działaczki – Ireny Krzywickiej. Tej wybitnej osobowością związanej z najwybitniejszymi postaciami międzywojnia dom zaprojektował Maksymilian Goldberg, żydowskiego pochodzenia architekt zamordowany w czasie wojny, członek artystycznej grupy Preasens.
To układ tamtego domu stanowił zaczyn kompozycji domu Cypriana, tryptyku, w którym 3 części budynku odzwierciedlają trzy różne sposoby pojmowania architektury.
Skrzydło lewe jest odbiciem architektury północy, architektury organicznej,
 
architektury drzew i kształtów. Dominują tu linie pionowe, a kształty brył „chwytają” światło.
Skrzydło prawe odnosi się do płaszczyznowego pojmowania elewacji, śródziemnomorskiego rozrzucenia okien na elewacji, tamtych bieli. Tu dominują punkty, linii prawie nie ma.
Część środkowa jest najbardziej klasyczna, a motywem głównym jest proporcja. Proporcja rzutu opiera się na złotym podziale odcinka.
W projekcie przywołujemy utwory wybitnych architektów takie jak dom eksperymentalny Alvara Aalto czy willa Tugendhat Miesa van der Rohe. We wnętrzu przywołujemy także architekturę austriacką, wymalowania na stropie w pokoju dziennym przywołują projekt Josefa Hoffmanna, projekt sanatorium w Purkersdorf, podniesienie korytarza na parterze, willa Müllera Adolfa Loosa w Pradze z jego teorią ekonomii przestrzeni.
Odniesienia skandynawskie we wnętrzach to lampy – tu istotnych wyborów dokonał sam Inwestor.
Projekt jest rzadkim przykładem żarliwej współpracy Inwestora z architektem, rzadkiej wzajemnej wiary w której dla oglądu architektury albo wyboru najlepszego rozwiązania obie strony gotowe są pokonać setki kilometrów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poprzedni / następny

Please publish modules in offcanvas position.